„Brzechwa” Niepodległej!

utworzone przez | lis 13, 2023 | Aktualności, Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

W historii Polski, tak się składa,

był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego listopada

nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

by przez szacunek dla przeszłości

ten dzień na zawsze dla Polaka

pozostał Dniem Niepodległości.

M. Brykczyński

11 Listopada to dla każdego Polaka ważna data – to symbol walki o wolność, oddania i miłości do ojczyzny oraz symbol wiary i zwycięstwa. Jest Narodowym Świętem Niepodległości obchodzonym na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach niewoli. 

Data ta jest bliska sercu każdego patrioty niezależnie od tego, w jakim zakątku świata mieszkamy!

Polska wolność to zasługa wielu pokoleń Polaków, którzy nie zapomnieli o swoich korzeniach, kulturze, tradycji, języku i wierze. To dzięki nim, powstańcom listopadowym i styczniowym, naukowcom, pisarzom, poetom i zwykłym ludziom, którzy z wielką odwagą pielęgnowali pamięć o swojej utraconej ojczyźnie, dzisiaj możemy cieszyć się wolnością i być dumni z Polski – kraju nad Wisłą, który mimo niewoli, po 123 latach odrodził się na nowo.

Uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, jak przystało na Polaków, na stałe wpisało się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. Tak też było w ostatni piątek 10 listopada. Tego dnia Polska Szkoła im. Jana Brzechwy tonęła w narodowych barwach bieli i czerwieni a „Mazurek Dąbrowskiego” dumnie rozbrzmiewał w jej murach.

Wspaniałe zaangażowanie całej naszej społeczności przyczyniło się do tego, że przeżyliśmy ten dzień z dumą i uśmiechem na twarzach i mamy nadzieję, że Polska – Ojczyzna naszych dziadków i rodziców na zawsze będzie w naszych sercach.

Dziękujemy naszym wspaniałym, zaproszonym gościom z 12 Pułku Ułanów Chicago oraz bohaterskiemu Misiowi Wojtkowi za żywą lekcję historii, która pozwoliła nie tylko przenieść się w tamte czasy, ale skłoniła nas wszystkich do głębokiej refleksji, do głębszego przeżycia historii losów naszego kraju, a przede wszystkim do oddania hołdu wdzięczności tym, którzy swoją odwagą, poświęceniem i bohaterstwem przyczynili się do tego, abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się Wolnością!

NIECH ŻYJE WOLNA POLSKA!

Autor: Krystyna Skoczeń – nauczyciel Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy w Tinley Park

Więcej artykułów:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *