Dyktando Polonijnych Szkół

utworzone przez | gru 23, 2023 | Aktualności, Konkursy | 0 komentarzy

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce przy współpracy z Instytutem Rozwoju Języka Polskiego im. św. Marii Maksymiliana Kolbego i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zorganizowało w dniach 9-10 grudnia po raz pierwszy konkurs ortograficzny, w którym o tytuł „Mistrza polskiej ortografii” walczyli najlepsi uczniowie klas siódmych i ósmych oraz licealnych. Dyktando Polonijnych Szkół było skierowane do uczniów klas 7-8 oraz licealnych i zostało przeprowadzone w dwóch etapach. I etap to eliminacje szkolne, w ramach których w poszczególnych szkołach przeprowadzono dyktanda mające wyłonić najlepszego ucznia z danej grupy, który reprezentował szkołę w finałach. Eliminacje szkolne odbyły się 9 grudnia w macierzystych szkołach. Teksty dyktand do szkolnych eliminacji dla obu grup napisała Małgorzata Pawlusiewicz, autorka podręczników języka polskiego dla uczniów klas 0-6.

Natomiast finały Dyktanda Polonijnych Szkół odbyły się 10 grudnia w siedzibie Parafialnej Szkoły im. Juliusza Słowackiego w Bonner Hall 181 W. Dundee Rd w Wheeling. Teksty dyktand finałowych napisała pani profesor Danuta Krzyżyk z Uniwersytetu Śląskiego. W finałowym dyktandzie wzięło udział 38 uczestników, 21 z grupy I – klasy 7-8 oraz 19 z grupy II – klasy licealne.

Oto zwycięzcy poszczególnych grup:

Grupa I – klasy 7-8 

  • I miejsce – Julia Szmajda
  • II miejsce – Hanna Dziedzic, Patryk Kuna, Kamil Łysek
  • III miejsce – Jessica Podsiadło

Grupa II – klasy licealne

  • I miejsce – Olivia Noga
  • II miejsce – Piotr Wawrzyniak
  • III miejsce – Nel Winiarczyk, Natalia Włodyka

Dyktando Polonijnych Szkół to projekt edukacyjny finansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, która ufundowała nagrody pieniężne dla finalistów potyczek ortograficznych o tytuł „Mistrza Polskiej Ortografii”.  Organizatorzy Dyktanda dziękują Polskiej Parafialnej Szkole im. Juliusza Słowackiego za udostępnienie  sal i słodki poczęstunek dla uczniów biorących udział w Dyktandzie Polonijnych Szkół oraz ich rodziców. Serdecznie podziękowania składają również wszystkim paniom sprawdzającym dyktanda.

Więcej artykułów:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *