Obchody Dnia Edukacji Narodowej

utworzone przez | paź 12, 2021 | Aktualności, Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

Dnia 9 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej potocznie zwanym Dniem Nauczyciela.

 


W Polsce święto to obchodzone jest corocznie 14 października, w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie Ministerstwa Oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Komisja działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty, począwszy od szkół elementarnych przez gimnazja aż do uczelni wyższych. Reforma objęła program nauczania, do którego wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie.

Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele wprowadzonych przez nią rozwiązań miało swoja kontynuację.

W 1982 w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela, wprowadzono Dzień Komisji Edukacji. Niezależnie od tego polskiego święta, 5 października obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela.

(World Teacher’s Day), proklamowany przez UNESCO w 1994 roku. Dzień ten obchodzony jest dla upamiętnienia rocznicy podpisania 5 października w 1966 r. przez UNESCO i Światową Organizację Pracy “rekomendacji w sprawie statusu nauczycieli” Rekomendacja jest podstawowym dokumentem określającym zakres praw i obowiązków w skali globalnej.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole były znakomitą okazję, aby podziękować nauczycielom za ich pracę i zaangażowanie w krzewieniu polskości – języka historii, geografii i tradycji – poza granicami naszego kraju.

Z tej okazji uczniowie klas 2a i 2b, wspólnie z wychowawcami klas, panią Barbarą Aksamit i panią Edytą Burdynski przygotowali akademię słowno- muzyczną, którą obejrzeliśmy wspólnie z uczniami naszej szkoły i rodzicami.

Irena Woźniak

Dyrektor Szkoły

Szkoła Języka i Kultury Polskiej

Herbert School of Polish Language and Culture

e: info@szkolaherberta.com

t: (630) 863-2759

w: www.szkolaherberta.com

f: www.facebook.com/szkolaherberta

Mailing address:

PO BOX 516 Lemont, IL 60439

Więcej artykułów:

0 komentarzy