Dzień Języka Ojczystego w Polskiej Szkole im. św. Brata Alberta Chmielowskiego

utworzone przez | mar 31, 2020 | Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

Społeczność Polskiej Szkoły im św. Brata Alberta Chmielowskiego dołożyła swoją cegiełkę do obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Do polskiej szkoły uczęszcza drugie i trzecie pokolenie uczniów wychowywanych w rodzinach starających się zachować polskie dziedzictwo kulturowe. Na co dzień dzieci i młodzież posługują się w większości językiem angielskim. Dla nich, urodzonych w Ameryce jest to język ojczysty, ale dla rodziców i dziadków zawsze będzie to język polski. Dlatego chcemy go zachować, utrwalić, rozbudzić wśród młodzieży naszej szkoły dumę z umiejętności biegłego posługiwania się językiem drugiej Ojczyzny.

Podczas piątkowych i sobotnich zajęć w dniach 21 i 22 lutego 2020 r. wszyscy nauczyciele, począwszy od najmłodszych klas przedszkolnych po klasy licealne sięgnęli po kreatywne i twórcze metody pracy, angażujące uczniów w promowanie posługiwania się językiem polskim. Uczniowie klasy przedszkolnej wykonali piękne projekty plastyczne zawierające polskie symbole narodowe. Zerówka wraz z p. Marzeną Kozłowską przygotowała plakat z hasłem JĘZYK POLSKI DOBRZE ZNAMY I ZAGINĄĆ MU NIE DAMY. Uczniowie wypisywali na plakacie wszystkie znane sobie wyrazy. W klasie I A pod kierunkiem wych. Alicji Buch uczniowie pisali zwroty grzecznościowe i różne formy powitania, których używają na co dzień, natomiast klasa I B wraz z p. Małgorzatą Niedbałą podjęła się zadania ułożenia jak największej ilości wyrazów z dostępnych sylab. Uczniowie klasy II z p. Agata Gębicą doskonalili umiejętności językowe w czasie pisania i mówienia wierszyków logopedycznych. Podobne zajęcia odbyły się w pozostałych klasach.

I tak na przykład p. Renata Karp zaproponowała klasie VII sprawdzenie informacji o najstarszym druku w języku polskim, najdłuższym wyrazie – pięćdziesięciogroszówka czy o zawiłościach ortografii w wyrazie gżegżółka. Dla uczniów klasy VIII oraz licealnych p. Dyrektor Marzena Klimek we współpracy z redaktor naczelną Dziennika Związkowego p. Alicją Otap zorganizowała spotkanie z reporterami gazety p. Jolą Plesiewicz oraz p. Dariuszem Pilką. Podczas spotkania młodzież została zapoznana ze specyfiką pracy dziennikarskiej w największej, liczącej 112 lat polskojęzycznej gazecie, najstarszej na rynku mediów polonijnych. Podczas spotkania p. Jola Plesiewicz dzieliła się doświadczeniami ze sposobów zbierania informacji i przygotowywania relacji z bieżących wydarzeń. Uczniowie klas licealnych pod kierunkiem p. Renaty Stafskiej podjęli się zadania opracowania ogłoszenia o wydarzeniach szkolnych. Nie było to dla nich nic nowego, ponieważ w ramach przygotowania do egzaminu maturalnego i certyfikatowego uczyli się formułowania zwięzłych wypowiedzi. Chętni uczniowie mogli przedstawić relacje na żywo z odbytego spotkania. Świetnie sobie z tym poradził Kevin Michalik z klasy maturalnej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja p. Dariusza Piłki, który opowiadał o fotografii reportażowej i demonstrował użycie potrzebnego sprzętu. Uczniowie pod kierunkiem p. Dariusza mogli zrobić zdjęcia, jak również pracować z dyktafonem.

Wszystkie działania, które podjęliśmy tego dnia w Polskiej Szkole im. św Brata Alberta Chmielowskiego, świetnie wpisały się w szkolne obchody Dnia Języka Ojczystego. Pani dyrektor Marzena Klimek podsumowała te wydarzenia stwierdzając, że była to niezwykła i ciekawa lekcja języka polskiego, podkreślająca różnorodność językową i wagę szacunku dla dziedzictwa kulturowego.

Autor: Marzena Klimek

Więcej artykułów:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *