Konkurs poetycki „Nie damy pogrześć mowy.”

utworzone przez | mar 23, 2022 | Aktualności, Konkursy | 0 komentarzy

 

 

Dokładnie 23 maja 2022 r. przypadnie 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, twórczynię „Roty” i ogłosił rok 2022 – rokiem Marii Konopnickiej. Pamiętając o tej wielkiej poetce i chcąc krzewić jej twórczość, a także rozwijać zdolności recytatorskie wśród uczniów, Związkek Klubów Polskich w Ameryce Północnej zaprosił do konkursu poetyckiego „Nie damy pogrześć mowy” dzieci i młodzież uczące się w szkołach polonijnych w Chicago i na przedmieściach miasta.

W ramach eliminacji szkolnych 8 marca 2022 r. odbył się w naszej szkole pierwszy etap konkursu, podczas którego wyłoniliśmy dwóch zwycięzców. Uczniowie Christopher Zborowski (kl. 5) oraz Anna Harbut (kl. 7) reprezentować będą Polską Szkołę im. Adama Mickiewicza na konkursie międzyszkolnym, który odbędzie się w siedzibie Związku Klubów Polskich 14 maja 2022 r.

W etapie szkolnym wzięło udział 39 uczniów. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poezją ojczystą, popularyzowanie dorobku polskich literatów, rozbudzanie wrażliwości estetycznej, budzenie i rozwijanie zdolności recytatorskich. Uczniowie recytowali wybrany przez siebie utwór Marii Konopnickiej. Poziom konkursu był bardzo wysoki i jury miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszyscy uczniowie zaprezentowali wiersze w sposób bardzo ciekawy i z dużym zaangażowaniem artystycznym.

Komisja konkursowa w składzie: dyr. Anna Palasz, organizator p. Ewa Sowiński oraz członek komisji p. Renata Działek oceniała pamięciowe opanowanie wierszy, wyrazistość i odpowiednią interpretację, a także wrażenia artystyczne. Nagrody i dyplomy ufundowane przez Zarząd szkoły oraz Panią Jolantę Wiśnicki – kierownika oddziału PSFCU w Bridgeview – wręczone zostały uczestnikom 15 marca 2022 r.

Jesteśmy dumni z naszych uczniów i wszystkim gratulujemy, a za uczniów wybranych na konkurs międzyszkolny trzymamy kciuki!!!

Oto nasi laureaci:

 

Grupa 1 (klasy ¾ latki, kl. 0 oraz kl.1a i 1b):

I miejsce – David Namirowski, Banka Natalia, Kleszcz Michelle

II miejsce – John Sojka, Lena Robel

III miejsce – Klaudia Pawlik

 

Grupa 2 (klasy 2, 3a, 3b, 4a, 4b):

I miejsce – Karol Kaletka, Maya Gąsienica – Daniel, Adrian Wójtowicz

II miejsce – Olivia Obrochta

III miejsce – Sabrina Skupień

 

Grupa 3 (klasy 5, 6a, 7a, 7b):

I miejsce – Christopher Zborowski, Anna Harbut

II miejsce – Olivia Kaletka

III miejsce – Weronika Grobelny

 

Wyróżnienia:

Sophia Robel, Aleksandra Burek

 


Anna Pałasz

Więcej artykułów:

0 komentarzy