Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

utworzone przez | lut 20, 2022 | Aktualności, Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego corocznie obchodzony jest 21 lutego.

W naszej szkole obchodziliśmy to święto w minioną sobotę 19 lutego, ale tak naprawdę zaczęliśmy już tydzień przed, nagrywając uczniów głośno czytających teksty, a także polskie łamańce językowe i recytujących wiersze polskich poetów. Uczniowie starsi czytali też bajki swoim młodszym kolegom.

Byli też tacy, którzy recytowali z pamięci trudne polskie łamańce językowe ku olbrzymiemu zaskoczeniu nas wszystkich.

W tej grupie osób czytających i recytujących znaleźli się: Mateusz Truty, Victoria Chowaniec, Kacper Kot, Daniel Topór, Gabrysia Patro, Maya Aksamit i Tomasz Topór.

Ażeby czytanie było przyjemne i nie rozpraszało uwagi słuchających i czytających, czytaliśmy w najbardziej odpowiednim do tego miejscu – bibliotece szkolnej. Chcemy w ten sposób wykształcić w naszych uczniach nawyki regularnego czytania, bo w myśl zasady:

„czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Kolejny naszym pomysłem uczczenia święta języka ojczystego było dyktando w klasach „Ortograficzny zawrót głowy”. Język polski jest piękny w swoim brzmieniu, ale nie jest łatwy. Przeprowadzając dyktando w poszczególnych klasach staraliśmy się zwrócić uwagę na poprawną pisownię nie tylko -u czy -ó, nie tylko -rz czy -ż, ale także na znaki diakrytyczne, jak -ą i ę, które są najbardziej charakterystyczną cechą naszego języka. Niestety, w obecnych czasach tak wiele osób nie przywiązuje wagi do poprawności swoich pisemnych wypowiedzi, że my, jako placówka edukacyjna języka polskiego poza granicami kraju, powinniśmy dbać o to w sposób szczególny. Zatem nasz „ortograficzny zawrót głowy” był doskonałym przykładem na podkreślenie poprawnej pisowni w języku polskim.

Następny pomysł to polskie przysłowia i frazeologizmy. Pomysł polegał na stworzeniu rysunku i podpisania go odpowiednim przysłowiem.

Takie właśnie rysunki wykonały trzy uczennice – Ania Stoch, Gabrysia Kawa – uczennice klasy 8 i Olivia Płazińska – uczennica klasy 5

W ramach Święta Języka Polskiego nie mogło zabraknąć również polskich piosenek. Zaśpiewali dla nas uczniowie klasy 0 – „Zima, zima zła” i uczniowie klasy 1b.

 Irena Woźniak

Dyrektor Szkoły

Szkoła Języka i Kultury Polskiej

Herbert School of Polish Language and Culture

 

e: info@szkolaherberta.com

t: (630) 863-2759

w: www.szkolaherberta.com

f: www.facebook.com/szkolaherberta

Mailing address:

PO BOX 516 Lemont, IL 60439

Więcej artykułów:

0 komentarzy