Obchody Dnia Nauczyciela w Chicago

utworzone przez | paź 24, 2023 | Aktualności, Kultura / oświata | 0 komentarzy

„Kochani Nauczyciele, dziś chcemy podziękować Wam za cierpliwość, dobre słowa i za cenny czas, który chętnie poświęcacie nam” – obchody Dnia Nauczyciela w Chicago

Popołudnie pełne najpiękniejszych życzeń, podziękowań, radosnych piosenek, humorystycznych scenek z życia szkoły oraz wypełniona po brzegi uśmiechniętymi pedagogami sala bankietowa Grystal Grand Banquets w Lemont.

Taki obraz zapisał się w pamięci ponad 200 nauczycieli, dyrektorów i prezesów z 29 polonijnych placówek edukacyjnych, którzy 15 października obchodzili swoje święto. Tę szczególną uroczystość prowadziły Ilona Sobiech i Urszula Gawlik, wiceprezeski Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Tegoroczne obchody Dnia Nauczyciela zbiegły się z 250. rocznicą powstania pierwszego na świecie ministerstwo oświaty – Komisji Edukacji Narodowej. Okoliczności jego powstania i najważniejsze osiągnięcia przypomniała zebranym wiceprezes Ilona Sobiech. To właśnie 14 października w rocznicę powołania KEN-u obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto nauczycieli, pedagogów i wychowawców. Jest to wspaniała okazja, by podziękować i złożyć życzenia wszystkim osobom związanym z edukacją za ich ciężką pracę, wyrzeczenia, cierpliwość oraz czas poświęcony nauczaniu i wychowywaniu kolejnych pokoleń ambasadorów polskości poza granicami kraju ojczystego, na ziemi Washingtona.

Podczas niedzielnego nauczycielskiego świętowania Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce uhonorowało specjalnym wyróżnieniem – Dyplomem Uznania Daniela Lacha wieloletniego nauczyciela i dyrektora Polskiej Szkoły im. Jana Kochanowskiego, jak również aktywnego członka nauczycielskiej organizacji, który zakończył swoją pedagogiczną przygodę z polonijną szkołą.

Nauczyciel to nie tylko zawód, to misja, szczególne powołanie do kształtowania serc i umysłów uczniów. O roli jaką spełniają pedagodzy w życiu swoich podopiecznych wspomniała wiceprezes Urszula Gawlik, która przeczytała zebranym życzenia od uczniów. Nauczyciel jest dla ucznia często zagubionego w dzisiejszym świecie przewodnikiem, mentorem, inspiruje do realizacji marzeń. Pokazuje co jest dobre, a co złe, wyznacza granice i daje poczucie stabilizacji, spokoju oraz uwrażliwia na piękno otaczającego świata.

Natomiast kapelan ZNP, o. Marek Janowski składając nauczycielom życzenia, podkreślił, że „Dzień Nauczyciela rodzi w sercu wdzięczność za pedagogów, ich trud i poświęcenie w kształtowaniu charakterów młodych ludzi i przekazywaniu wiedzy potrzebnej do budowania lepszego świata.”

Miłą niespodziankę sprawili nauczycielom uczniowie z Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy, którzy w programie artystycznym przygotowanym przez panie: Elżbietę Kucek, dyrektor szkoły i Krystynę Skoczeń, nauczyciela, przedstawili zabawne scenki z życia szkoły pokazujące uczniów i nauczycieli w różnych sytuacjach, podczas przerw i lekcji. Pełen humoru występ uatrakcyjniły niezwykle melodyjne i wpadające w ucho piosenki i pokazy taneczne. Była to swoista uczta dla obchodzących swoje święto pedagogów, którzy bawili się wyśmienicie i we wspaniałych nastrojach opuszczali salę.

Tegoroczne obchody Dnia Nauczyciela były bardzo udane dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób. Szczególne podziękowania składamy wiceprezes Ilonie Sobiech za zorganizowanie uroczystości, Sławomirowi Pankowi za przygotowanie prezentacji z cytatami o nauczycielu i jego pracy, Robertowi Pierzchale za oprawę muzyczną, Elżbiecie Kucek i Krystynie Skoczeń oraz uczniom z Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy za program artystyczny oraz Polskiej Szkole im. Henryka Sienkiewicza za przygotowanie słodkiego stołu.

Anna Siek, ZNP

Więcej artykułów:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *