Okres Bożego Narodzenia w klasie VII

utworzone przez | sty 30, 2023 | Aktualności, Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

W szkołach polonijnych łączymy tradycje polskie i amerykańskie. Dlatego też okres Bożego Narodzenia celebrujemy przez prawie dwa miesiące. Zaczynamy, zgodnie z tradycją amerykańską w grudniu, a „po polsku” kończymy pod koniec stycznia. Podobnie było w klasie VII w Polskiej Szkole Językowej im. Feliksa Konarskiego.

Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem uczniowie z ogromnym zapałem przekształcili się w artystów projektujących i wykonujących świąteczne kartki. Z bardzo prostych materiałów: kolorowego papieru, bibułek, nitek i tasiemek, ubiegłorocznych kartek i kleju powstały naprawdę interesujące kompozycje.

Kolejnym zadaniem było zredagowanie życzeń. Wprawdzie wszyscy uczniowie już zupełnie nieźle radzą  sobie z pisaniem życzeń prywatnych, ale tym razem miały to być życzenia oficjalne: z odpowiednim nagłówkiem, zwrotami grzecznościowymi i podpisem. Po korektach treść życzeń została starannie wpisana do wykonanych kartek.

W sobotę 17 grudnia klasa VII uczestniczyła w szkolnej wigilii. Rodzice zadbali o świąteczny wystrój sali gimnastycznej, dekorację stołów i tradycyjne wigilijne potrawy. Natomiast dyrekcja i wychowawcy czuwali, aby to spotkanie miało uroczysty charakter, podobny do wigilijnych spotkań w polskich domach. Nie zabrakło więc fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Dzieciątka Jezus odczytanego przez licealistów, była modlitwa, łamanie się białym opłatkiem, życzenia, kolędy. Pod koniec uroczystości siódmoklasiści wręczyli swoje kartki z życzeniami dyrektor szkoły p. Annie Siek, prezesowi Rady Szkoły p. Hubertowi Szmajdzie oraz paniom, które na co dzień pomagają w szkole: Marcie Pytel, Annie Niewiarowskiej, Monice Sacharko, Katarzynie Oleksy i Karolinie Przewrockiej.

Ostatnim akcentem kończącym tegoroczny okres Bożego Narodzenia były szkolne jasełka pokazane 22 stycznia w kościele Świętego Zachariasza w Des Plaines. W przeddzień wszyscy uczniowie klasy VII oglądali próbę generalną, a wielu przyjechało też obejrzeć przedstawienie w niedzielę.

Jasełka zatytułowane Broda Heroda różniły się od tych najczęściej pokazywanych: z pasterzami, pokłonem Trzech Króli i tradycyjnymi kolędami. Tym razem widzieliśmy, obok Józefa, Maryi, Aniołów, także Heroda i złośliwych Diabełków, Owieczki i Wróble poszukujące miejsca na założenie ptasiej rodziny. Mimo odmiennej treści wymowa tegorocznego przedstawienia jasełkowego była jednoznaczna: Pan Jezus nas kocha i przynosi miłość. Widzowie, dzieląc się wrażeniami, zwracali uwagę na piękne, ciekawe kostiumy, efekty akustyczne oraz mało znane pastorałki, np. Czy jesteś gotów na przyjście Pana?, Każdy taką gwiazdę ma, Taniec na cześć Pana i Świeć gwiazdeczko, świeć w wykonaniu szkolnego chóru.                                                              

Anna Witowska, wychowawczyni klasy VII

Więcej artykułów:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *