Młodzież polonijna po raz szósty postawiła na polski!

utworzone przez | lut 27, 2020 | Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

22 lutego bieżącego roku ponad 60 uczniów z 22 Polskich Szkół aglomeracji chicagowskiej stanęło w szranki VI edycji konkursu językowego STAWIAM NA POLSKI, który organizowany jest cyklicznie przez Akademię Języka Polskiego i Kultury  im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bartlett w ścisłej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Polonijna młodzież mogła walczyć o miano najlepszego znawcy polskiej gramatyki na poziomie średniozaawansowanym  dzięki uprzejmości sponsorów, którymi byli: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Lowell International Foods oraz Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Rangi konkursowi dodała obecność pana wicekonsula Piotra Semeniuka, prezesa ZNP pana Tadeusza Młynka, a także przedstawicielek głównego sponsora PSFCU pań Bożeny Bieleckiej i Agnieszki Wiatr. 

Uczestnicy konkursu, którzy dostali się do finału poprzez szkolne eliminacje, zmierzyli się z testem składającym się ze 100 pytań. Na wykonanie zadania mieli 60 minut. W rezultacie czterem uczennicom udało się uzyskać 94 punkty, zatem wyłonienie laureatów konkursu musiało odbyć się na drodze dogrywki. Poziom był na tyle wyrównany, że składała się ona z dwóch etapów, gdyż, po raz pierwszy w historii konkursu, nie udało się wybrać zwycięzców w pierwszej rundzie pytań. Ostatecznie, kolejne miejsca na podium zajęły:

I miejsce – Zuzanna Kawula (  Polska Szkoła im. Trójcy Świętej),

II miejsce – Emilia Bartuszak ( Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina), 

III miejsce – Magdalena Truta (Szkoła Języka i Kultury Polskiej im Zbigniewa Herberta).

Warto wspomnieć, że IV miejsce przypadło w udziale  Laurze Grum (Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w Niles).

Bardzo serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu, a przede wszystkim laureatom, gdyż w tegorocznej edycji nie mieli oni łatwego zadania. Ponadto, składamy podziękowania  dyrektorom szkół, nauczycielom, rodzicom, a także naszym sponsorom, bo bez nich konkurs nie mógłby się odbyć i zakończyć sukcesem. Na zakończenie zapraszamy wszystkich czytelników do tego, aby zmierzyli się z pytaniami, które sprawiły uczestnikom najwięcej problemów podczas zmagań finałowych. Pytania znajdują się poniżej.  Życzę powodzenia! 

  1. ……………… Kowalskich też zaproszę na ślub.     

a) Państwu        

b) Państwo

c) Państwa    

  2. Ania uwielbia porządek, jest po prostu ……………. .   

a) roztrzepana   

b) praktyczna    

c) pedantyczna 

  3. Ewa wygrała konkurs piękności i teraz chodzi dumna jak ……….  .   

a) lew     

b) paw    

c) kot

  4. Dyskusja …………….. prowadzona w kilku językach.        

a) jest        

b) zostanie    

c) została 

Katarzyna Kozaka – Gal

Akademia Języka Polskiego i Kultury im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bartlett

Więcej artykułów:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *