Ortograficzne zmagania w szkole im. Feliksa Konarskiego

utworzone przez | kwi 21, 2023 | Aktualności, Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

Pisanie, zdaniem metodyków nauczania języków obcych, należy do jednych z najtrudniejszych i najpóźniej opanowywanych umiejętności. Uczniowie szkół polonijnych, w zdecydowanej większości urodzeni poza Polską, również borykają się z tą trudną sztuką. Tym bardziej więc należy doceniać i pokazywać tych, którzy w pisaniu osiągają sukcesy. Między innymi dlatego w Polskiej Szkole Językowej im. Feliksa Konarskiego zorganizowano konkurs ortograficzny, do którego zaproszono uczniów klas V-VIII oraz liceum, podzielonych na trzy grupy wiekowe.

Miesiąc przed konkursem opracowano listę zagadnień ortograficznych, aby uczniowie mieli możliwość ich powtórzenia i utrwalenia. Organizatorkom, pp. Beacie Gillespie i Annie Witowskiej nie zależało na sprawdzaniu pisowni trudnych, rzadko używanych słów i wyjątków od reguł. W zadaniach konkursowych znalazły się więc wyrazy, z którymi uczniowie mają najczęstszy kontakt oraz te, które przysparzają im najwięcej trudności ze względu na różnicę zasad pisowni w języku polskim i angielskim. Praktyczną znajomością pisowni nazw miesięcy, dni tygodnia, przedmiotów nauczanych w szkole, imion i nazwisk (także tych poznawanych na lekcjach historii), nazw świąt, tytułów i przymiotników mieli się wykazać uczestnicy tegorocznego konkursu.

Pierwszy etap konkursowej rywalizacji odbył się 1 kwietnia 2023 roku i brali w nim udział wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole. Dyktando, inne dla poszczególnych grup, składało się z dwóch części. Najpierw uczniowie napisali 10 wyrażeń podyktowanych przez nauczyciela, a następnie dyktando z lukami. Z każdej klasy wyłoniono po pięć najlepiej napisanych prac. W ten sposób w drugim etapie konkursu, który odbył się 15 kwietnia, wzięło udział 30 finalistów.

Finał konkursu miał formę tradycyjnego dyktanda, zróżnicowanego dla poszczególnych grup pod względem tematyki i trudności wybranych zagadnień. Piszącym towarzyszyła odświętna atmosfera specjalnie udekorowanej na tę okazję sali, emocje i … duch rywalizacji. Po sprawdzeniu wszystkich prac jury w składzie Beata Gillespie, Anna Witowska i dyrektorka szkoły Anna Siek wyłoniło po trzech laureatow z każdej grupy, którzy najlepiej poradzili sobie z zawiłościami polskiej ortografii.

Oto oni:

Grupa I – uczniowie klasy V i VI

1.    Gabriela Napieracz – klasa VI

2.    Dawid Pankiewicz – klasa V

3.    Milena Szczepanek – klasa V

Grupa II – uczniowie klasy VII i VIII

1.    Natalia Tokarska – klasa VII

2.    Mateusz Wajda – klasa VIII

3.    Julia Szmajda – Klasa VII

Grupa III – uczniowie klas licealnych

1.    Oliwer Serwinek – klasa I liceum

2.    Izabella Kowalczuk – klasa I liceum

3.    Alexandra Meyka – klasa II liceum

Uczestnikom i laureatom wręczono pamiątkowe dyplomy, drobne upominki oraz słodycze. Natomiast zdobywcom trzech pierwszych miejsc dodatkowo nagrody pieniężne w wysokości 50, 35 i 25 dolarów.

Zorganizowanie konkursu oraz uhonorowanie uczestników dyplomami i nagrodami było możliwe dzięki hojnym donatorom: Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, sklepom Montrose Deli, p. Mariuszowi Fołcie (TaxPol), Annie Witowskiej i Radzie Szkoły im. Feliksa Konarskiego.

Wszystkim serdecznie dziękujemy, a lauretom konkursu gratulujemy.

Anna Witowska

Więcej artykułów:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *