Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
Nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
Radością, smutkiem, dumą gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię i żyć,
Ale nie można owocować.
W. Szymborska – „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” (fragment)

W sobotę, 9 listopada, w Polskiej Szkole im. Adama Mickiewicza w Chicago odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zwane popularnie Świętem Niepodległości. 11 listopada wyrażamy wdzięczność i radość z tego, że Polska jest wolnym i suwerennym krajem.
Listopad to także szczególny czas modlitwy za dusze naszych bliskich zmarłych. Ten jesienny miesiąc, jak żaden inny, skłania nas również do refleksji nad przemijaniem. Wszak tydzień wcześniej, uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele i dyrekcja naszej sobotniej szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej w Dzień Zaduszny. Na początku listopada porządkowaliśmy groby naszych bliskich zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy. Kto mógł, zapalił także znicze na grobach nieznanych żołnierzy.
Od początku istnienia naszej szkoły, uczniowie wraz z wychowawcami corocznie spotykają się na akademii z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W programie akademii nie może zabraknąć patriotycznych akcentów słowno-muzycznych, dzięki którym wyrażamy szacunek dla naszych symboli narodowych i uroczyście dziękujemy wszystkim walczącym o wolną i niepodległą Polskę.
Podczas tegorocznego poetycko-muzycznego programu podkreślone zostało, że 11 listopada na zawsze pozostaje symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. Cała szkoła odśpiewała również „Dziecięcą Rotę”, aby w jej prostych słowach, zrozumiałych nawet dla najmłodszych uczniów, odkryć na nowo sens naszej polskości i znaczenie symboli narodowych. Uczniowie mieli również chwilę na zastanowienie się nad odpowiedzią na pytania dotyczące ich własnej troski o poprawność języka polskiego i pielęgnacji polskich tradycji narodowych. Podczas akademii obejrzeliśmy również krótki film animowany o Józefie Piłsudskim, który przybliżył najmłodszym uczniom postać marszałka i jego osiągnięcia w walce o niepodległość. Na zakończenie starsi uczniowie wzięli udział w quizie historycznym związanym z drogą Polski do niepodległości.
Rok temu świętowaliśmy stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości i z tej okazji w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe uroczyście odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego”. Inicjatorem akcji „Niepodległa do Hymnu” było Biuro Programu „Niepodległa”. W tym roku, Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży zaprosiła placówki oświatowe w Polsce oraz szkoły polonijne na całym świecie do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w piątek, 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11.
Wydarzenie to stanowiło kontynuację ubiegłorocznego „Rekordu dla Niepodległej” i wyraz naszego patriotyzmu i narodowej wspólnoty. Nasza szkoła uczestniczyła w tej akcji zarówno rok temu, jak i w tym roku, biorąc udział we wspólnym śpiewaniu hymnu. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście, śpiewali „Jeszcze Polska nie zginęła..”, trzymając w rękach rozwiniętą polską flagę. W ten sposób już po raz drugi przyłączyliśmy się do wspólnego wszystkim Polakom, niezależnie od miejsca ich zamieszkania, radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Bóg, Honor, Ojczyzna” – trafiają w sedno polskości. Tegoroczna akademia skłoniła nas również do refleksji, w jaki sposób te trzy hasła znajdują odzwierciedlenie w naszym życiu na emigracji.
Alina Panek
0 komentarzy