Taki był nasz rok! Z nami ucz się, rośnij i baw! Polskiego ucz się u Wyszyńskiego!

utworzone przez | sie 19, 2022 | Aktualności, Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

Ostatni rok szkolny w Parafialnej Szkole Polskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego był bardzo pracowity, ale wyjątkowo ciekawy. Rozpoczęliśmy go w dniu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, naszego patrona, który stał się wówczas błogosławionym. Beatyfikacja została opóźniona pandemią i odbyła się 12 września 2021 r.  Radość z tego zdarzenia manifestowaliśmy udziałem w mszy beatyfikacyjnej odbywającej się w bazylice św. Jacka w Chicago.

Szkolny poczet sztandarowy, uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne, wszyscy ubrani w szkolne koszulki, zapełnili ławki bazyliki. Uroczystości towarzyszyły kwiaty, piękne wiersze, pieśni, powaga i radość z wyniesienia patrona szkoły na ołtarze. My, społeczność Parafialnej Szkoły Polskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego chcieliśmy naszą radością podzielić się z innymi. Powstał pomysł, który zrealizowaliśmy już w następnym miesiącu.

W październiku nasza szkoła przygotowała konkurs o błogosławionym kardynale Wyszyńskim, zapraszając do udziału uczniów polskich szkół. Nauczyciele pracujący u Wyszyńskiego opracowali propozycje lekcji dla wszystkich grup wiekowych i zaprosili pedagogów z innych szkół do przybliżenia postaci naszego patrona swoim uczniom. Efekt naszych działań przerósł wszelkie oczekiwania! Zainteresowanie konkursem było ogromne. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkole i aż 260 uczniów z 20 szkół metropolii chicagowskiej, a nawet stanu Michigan. Prace konkursowe napływały do naszej szkoły do końca października.

VIII Polonijny Dzień Dwujęzyczności

 

Tradycyjnie w czasie trzeciego weekendu października nasza szkolna społeczność świętowała Polonijny Dzień Dwujęzyczności. Jest to ogólnoświatowe święto tych, którzy oprócz języka kraju, w którym mieszkają, znają także język polski. Ósmy Polonijny Dzień Dwujęzyczności obfitował w zdarzenia, które podkreślały jak wiele daje nam znajomość języka, tradycji, zwyczajów i kultury polskiej. Nikogo w naszej szkole nie trzeba do tego przekonywać!

 

 

W listopadzie zaproszeni przez nas sędziowie ocenili prace nadesłane na konkurs „Prymas Tysiąclecia – błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński – znany i nieznany”. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże i sędziowie mieli bardzo trudne zadanie. Byliśmy bardzo dumni, że konkurs okazał się tak popularny i zainteresował tak wielu uczniów. Oczywiście tradycyjnie w listopadzie obchodziliśmy też „Urodziny Biało – Czerwonej” czyli Święto Odzyskania Niepodległości Polski. Nasza szkoła zawsze celebruje to święto radośnie i bardzo kolorowo. Nasi nauczyciele mają 100 pomysłów na to by uczniowie poznawali historię Polski w przystępny i ciekawy sposób.

Szkolna Wigilia

 

Rozdanie nagród i wyróżnień odbyło się podczas obchodów Dnia Patrona w PSP im. S. K. Wyszyńskiego 11 grudnia 2021 r. Do pierwszego Dnia Patrona przygotowywaliśmy się od dawna. Nauczyciele i uczniowie przedstawili historię życia błogosławionego Prymasa Tysiąclecia, a w role aktorów wcielili się uczniowie, rodzice i pedagodzy. Potem laureaci konkursu odebrali nagrody i gratulacje. Było bardzo uroczyście i radośnie. W grudniu odbyła się Wigilia dla wspólnoty naszej szkoły. Razem modliliśmy się, łamali opłatkiem, jedliśmy pyszną namiastkę prawdziwej wigilii i śpiewali polskie kolędy. Uroczystość nastroiła nas bardzo świątecznie i dzieci pytały rodziców, ile dni trzeba jeszcze czekać na Święta Bożego Narodzenia!

 

 

Nowy rok przywitaliśmy przygotowaniami do finału projektu „Razem dla Edukacji – rodzina polonijna”. Po wielu latach starań w końcu udało się nam zostać uczestnikami tej ciekawej współpracy między szkołami w Polsce i szkołami polonijnymi. Naszym partnerem była Szkoła Podstawowa nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie. Oni poznawali historię życia swojego patrona, a my zdobywaliśmy wiedzę o życiu i działalności Kardynała Wyszyńskiego. Przygotowując się do rywalizacji z rówieśnikami z Polski odbyliśmy z naszymi uczniami wycieczkę „Śladami św. Jana Pawła II po Chicago”.

Śladami św. Jana Pawła II po Chicago

W ostatnia sobotę stycznia odbył się turniej drużyny naszych uczniów i drużyny uczniów z Warszawy. To było wspaniałe doświadczenie i satysfakcja, z faktu, że mimo iż nasi uczniowie poznają język polski z dala od Polski ich kompetencje językowe i wiedza pozwalają im rywalizować z młodzieżą z Polski i w niczym im nie ustępować. Byliśmy bardzo dumni z naszych uczniów i pracy jaką wykonali nasi nauczyciele przygotowując uczniów do turnieju.

Bal karnawałowy

 

W lutym pożegnaliśmy karnawał bawiąc się z naszymi młodszymi uczniami na balu z okazji Dnia Świętego Walentego. Dzieci odwiedził czarodziej, który swoimi magicznymi sztuczkami zachwycił wszystkich. Zabawy, tańce, smaczny poczęstunek sprawiły, że nikt nie spieszył się do domu, a nasi wspaniali nauczyciele i rodzice zadbali o każdy szczegół uroczystości.

 

 

W marcu naszą szkołę odwiedziła Pani Wiosna dzieci były zachwycone jej przybyciem. Wniosła piękno i słońce do klas. Dzieci wspólnie z Panią Wiosną poznawały zwiastuny jej nadejścia, a potem śpiewały piosenki i rysowały wiosnę.

Uczniowie ósmej klasy przygotowując się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, wspólnie z rodzicami i ks. Proboszczem Stanisławem Jankowskim wyjechali na Dzień Skupienia. Wspólne rozważania, modlitwy i droga krzyżowa pomogły naszej młodzieży lepiej przygotować się do czekającej ich wkrótce ważnej uroczystości.

W kwietniu w naszej szkole działo się bardzo wiele. Nasze maluchy nie mogły doczekać się uroczystości szukania wielkanocnych jajeczek, a starsi śniadania wielkanocnego. Nasi rodzice postarali się by Wielkanoc w naszej szkole miała uroczysty charakter i piękną oprawę. Zaraz po świętach wielkanocnych młodzież przystąpiła do sakramentu bierzmowania. To wzruszające wydarzenie przeżywała cała społeczność szkoły Wyszyńskiego. Kolejny rocznik ósmoklasistów przyjął Ducha Świętego do swoich serc i umysłów.

Szkolny wyjazd na Paradę 3 Maja

 

Maj rozpoczęliśmy udziałem w Paradzie 3 Maja. Nasi uczniowie każdego roku licznie uczestniczyli w tej uroczystości. Pandemia spowodowała, że przez dwa lata parada odbywała się tylko wirtualnie. Teraz spotkaliśmy się na żywo w centrum Chicago. Było słonecznie, ciepło i wesoło.

 

 

 

Zaraz po paradzie młodzież klas maturalnych spotkała się na balu maturalnym, a dwa tygodnie później na wzruszającej i bardzo podniosłej mszy graduacyjnej.

Msza graduacyjna

Z okazji Dnia Matki naszą szkołę odwiedziła rządowa delegacja z Polski. Dzieci z klasy zerowej przywitały gości śpiewem, wierszem i tańcem. Rodzice „małych aktorów” byli bardzo dumni, bo zerówka spisała się na „6”.

Te niezwykle piękne wydarzenia zakończyły rok szkolny 2021/2022. To był dobry rok dla naszej szkoły. Dziękujemy naszym uczniom, rodzicom, gronu pedagogicznemu, Księżom i Siostrom! Bez naszej zgodnej i ofiarnej pracy nie byłoby sukcesów i zadowolonych uczniów i ich rodziców!

Jeżeli jeszcze nie wybrałeś polskiej szkoły dla swojego dziecka, zapraszamy do nas! W Parafialnej Szkole Polskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na Twoje dziecko czekają profesjonalni i kreatywni nauczyciele, którzy zapewnią dobre i ciekawe warunki nauki.

Parafialna Szkoła Polska im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy bazylice św. Jacka w Chicago zaprasza dzieci i młodzież w wieku od lat 3 do 18.

Ucz się z nami! Baw się z nami! Rośnij z nami! Tu poznasz język polski! Nauczysz się czytać, pisać, mówić po polsku! Poznasz piękno polskich krain geograficznych i ponad tysiącletnią historię Polski. Będziesz celebrował polskie tradycje, święta i zwyczaje. Przygotujesz się do przyjęcia sakramentów świętych. Zapisy do naszej szkoły za pośrednictwem strony internetowej https://polskaszkolawyszynskiego.org

lub podczas karnawału parafialnego (25, 26, 27 i 28 sierpnia). Rok szkolny rozpoczynamy 27 sierpnia mszą świętą w bazylice św. Jacka o godz. 9 rano. Potem dzieci przejdą do klas, odbiorą zamówione podręczniki, wezmą udział w Narodowym Czytaniu, któremu patronuje Para Prezydencka RP, a o godz. 12:30 wszystkie klasy zakończą pierwszy dzień w polskiej szkole!

Więcej informacji pod numerem telefonu: 773 342 3636.

Zapraszamy do nas!

Tekst i zdjęcia:  Ewa Koch – dyrektor polskiej szkoły

 

 

Więcej artykułów:

0 komentarzy