Jasełka Polskiej Szkoły im. św. Małgorzaty Anny w Merrillville, IN

utworzone przez | sty 29, 2024 | Aktualności, Kultura / oświata | 0 komentarzy

Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie,
Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie
.

św. Matka Teresa z Kalkuty

W niedzielę, 28 stycznia 2024 r. w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej należącym do Zgromadzenia Zakonnego Salwatorianów w Merrillville, uczniowie Polskiej Szkoły im. św. Małgorzaty Anny w Merrillville wraz z zespołem góralskim „Wiyrchy” wzięli udział we wspólnym kolędowaniu.  To radosne i wzruszające wydarzenie połączyło kilka pokoleń Polaków obecnych w tym dniu w sanktuarium. Występ przypomniał nam również o pięknej polskiej tradycji, według której czas śpiewania kolęd trwa aż do drugiego lutego, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego popularnie Świętem Matki Bożej Gromnicznej, mimo iż okres Bożego Narodzenia liturgicznie zakończył się się w Święto Chrztu Pańskiego.

Warto wspomnieć, że dla uczniów naszej szkoły był to już drugi występ na szeroką skalę. Po raz pierwszy nasza szkoła zaprezentowała się w czasie misji parafialnych, prowadzonych przez światowej sławy katolicką artystkę, kompozytorkę i animatorkę ValLimar Jansen. Wydarzenie to miało miejsce 14 listopada 2023 r. w amerykańskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia (Our Lady of Consolation) w Merrillville. Dzieci wykonały wtedy polską piosenkę „Zobaczcie, jaką miłością”, co uwiecznił reportaż w „NWI Catholic” (Parish mission brings together music, prayer and storytelling).

W jasełkach wzięli udział nasi uczniowie z wszystkich grup wiekowych – od przedszkolaków po młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.  Występowali oni przed ołtarzem, za którym znajduje się tzw. „Panorama Tysiąclecia”, czyli ogromnych rozmiarów ruchoma szopka, ukazująca wokół stajenki najważniejsze postaci w historii Polski. W czasie przedstawienia nie sposób było oprzeć się wrażeniu, że historia Polski zjednoczyła się z teraźniejszością, a w samym centrum znalazło się Dzieciątko Jezus.  

Warto na chwilę zatrzymać się nad sensem i znaczeniem Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie to znak miłości Boga do ludzi, który tak umiłował człowieka, że przychodząc na ziemię, stał się jednym z nas. W tamtą noc Bóg obdarzył nas głęboko ludzkimi wartościami, o których nie wolno nam nigdy zapomnieć: pokorą, pokojem, miłością, szacunkiem dla życia, ale także nadzieją i radością. Uczniowie naszej szkoły przypomnieli nam o tym, podkreślając we fragmencie komentarza do jasełek, iż „prawdziwy cel Bożego Narodzenia to odnalezienie drogi do serca, miłości i współczucia”.

To właśnie pasterze reprezentowani w widowisku przez uczniów najstarszych klas znaleźli w sobie odwagę, aby udać się do Betlejem i złożyć hołd nowonarodzonemu Jezusowi, a spotkanie to pozwoliło im doświadczyć obecności żywego Boga. Zbliżyli się do Boga w osobie Dzieciątka i zostali wewnętrznie przemienieni. My również jesteśmy podobni do pasterzy, gdyż do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville przychodzimy na spotkanie z Jezusem i pragniemy przeżyć tam tajemnicę Jego narodzin. Na tle „Panoramy Tysiąclecia” słowa narratora jasełek nabrały wyjątkowego wymiaru:

„gwiazda na niebie lśniła jaśniej niż kiedykolwiek […] Owieczki, krowy i osiołek zaciekawione zeszły bliżej […] Pastuszkowie uklękli z podarunkami, ofiarując prostą, ale serdeczną miłość dla Dzieciątka.”

Niech to przesłanie Świąt Bożego Narodzenia nieustannie nam towarzyszy.

Ten muzyczno-słowny program w wykonaniu naszych uczniów oraz zespołu góralskiego „Wiyrchy” spotkał się z ogromnym uznaniem zgromadzonych w sanktuarium widzów, którzy uhonorowali wykonawców gromkimi oklaskami. Warto wspomnieć, że uwieńczeniem tego wspaniałego wydarzenia była wspólna pizza w pobliskim Millennium Hall. Serdecznie gratulujemy wszystkim artystom i organizatorom. 

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia: zarządowi naszej szkoły, nauczycielom, rodzicom, zespołowi „Wiyrchy”, ojcom salwatorianom oraz przede wszystkim uczniom Polskiej Szkoły im. św. Małgorzaty Anny za niezapomniane przeżycia.  Choć okres kolędowania dobiega już końca, jednak ten wyjątkowy występ na długo pozostanie w naszej pamięci.

Tylko ta gwiazda niech zaświeci
Nad ciszą białych dróg
I zawiadomi wszystkie dzieci,
Że się narodził Bóg.

Zbigniew Trzaskowski “Gwiazdka”

Alina Panek

Więcej artykułów:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *