Już po raz jedenasty Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce zorganizowało Polonijne Dyktando. Zmagania o tytuł najlepszego znawcy polskiej ortografii cieszyły się zawsze ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem nie tylko polonijnych nauczycieli. Przypomnijmy, że pomysłodawczynią i propagatorką ogólnopolskiego dyktanda była nieżyjąca senator RP i wicemarszałek VII kadencji Sejmu Krystyna Bochenek. Na grunt chicagowski konkurs ten zaadoptowały członkinie ZNP Alicja Nawara, Alicja Kuklińska i Urszula Gawlik.
Tegoroczne dyktando odbyło się 12 grudnia w siedzibie Związku Narodowego Polskiego i mimo pandemii zgromadziło 25 miłośników polskiej ortografii. Patronat honorowy nad ortograficzną imprezą objął Konsulat Generalny RP, a medialny „Dziennik Związkowy”. Tekst ułożyła, podobnie jak poprzednio, dr hab. Katarzyna Kłosińska, Przewodnicząca Rady Języka Polskiego, a odczytała go Alicja Kuklińska, redaktor naczelna czasopisma „Zgoda”. Jak wszyscy zgodnie ocenili, był on naszpikowany pułapkami ortograficznymi, a piszący musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością reguł z zakresu pisowni łącznej lub rozdzielnej wyrazów złożonych. Jury oceniające prace w składzie: Urszula Gawlik, Marzena Grabiec, Anna Siek, Anetta Wesołowska i Anna Witowska miało niezwykle trudne zadanie, by wyłonić zwycięzcę. Prace z najmniejszą ilością błędów przejrzała dr Kłosińska, która ogłosiła wyniki ortograficznych zmagań.
I miejsce zdobyła Dorota Jakubowski z Polskiej Parafialnej Szkoły im. Juliusza Słowackiego. Otrzymała ona zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii 2021 i nagrodę pieniężną w wysokości 400 dolarów. II miejscem i 300 dolarami nagrodzona została Oliwia Tomera z Polskiej Szkoły im. św. Faustyny, a III miejsce wywalczyła Agata Szymczyk z nagrodą pieniężną w wysokości 200 dolarów. Sponsorem tych nagród była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Wydawnictwo „Wisdom” Małgorzaty i Andrzeja Pawlusiewiczów ufundowało IV nagrodę w wysokości 150 dolarów, która przypadła Irenie Dworzańczyk.
Należy podkreślić, że ta edukacyjna impreza mogła odbyć się dzięki wielu sponsorom: Konsulatowi RP, Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, wydawnictwu „Wisdom”. Był to projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polacy i Polonia za Granicą 2021.
Wszyscy uczestnicy Polonijnego Dyktanda 2021otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz gratulacje od prezesa Związku Narodowego Polskiego Franciszka Spuli i europosła Adama Bielana, którzy przybyli na zakończenie ortograficznej imprezy.
Anna Siek, rzecznik prasowy ZNP
0 komentarzy