Pierwszy dzwonek oraz Narodowe Czytanie w Szkole im. Jana Karskiego w Palos Heights

utworzone przez | wrz 13, 2021 | Aktualności, Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

Drugi weekend września to tradycyjne początek roku szkolnego dla polskich szkół w aglomeracji chicagowskiej. Po trudnym ubiegłym roku, kiedy wiele szkół pracowało w trybie online lub całkiem zaprzestało swojej działalności, rodzice, uczniowie i nauczyciele mają nadzieję na lepszą przyszłość.

Ósmy rok swojej działalności rozpoczęła Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Heights na południowych przedmieściach Chicago. Placówka nie zawiesiła zajęć w czasie ubiegłorocznej pandemii i w ostatnią sobotę ponownie wypełniła się uczniami.

Szkoła prowadzi nauczanie od przedszkola po klasę maturalną wraz z nauką religii i przygotowaniem do sakramentów świętych. Dla chętnych oferowana jest również klasa dwujęzyczna i świetlica. Z uczniami pracuje 18 znakomitych nauczycieli i katechetów, w tym siostry benedyktynki. Szkoła może poszczycić się współpracą z wieloma instytucjami w kraju i zagranicą, ciekawym i atrakcyjnym programem nauczania i świetnymi wynikami swoich wychowanków. Uczennica Karskiego Viktoria Pakos zdobyła w ubiegłym roku prestiżowy tytuł Ucznia Roku Szkoły Polonijnej, przyznany przez Polską Akademię Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie.

W pierwszym dniu nowego roku szkolnego było słychać nie tylko gwar i śmiechy uczniów, którzy w końcu spotkali swoich przyjaciół, ale również klasykę polskiej literatury. Karski po raz kolejny wziął udział w prezydenckiej akcji Narodowe Czytanie. Tym razem uczniowie starszych klas mogli wysłuchać mistrzowskiej interpretacji dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”, w wykonaniu nauczycielek: Urszuli Jarończyk, Sylwii Matyjas, Barbary Janiak, Sylwii Wysockiej i Małgorzaty Guńki. Szkoła otrzymała na tę wyjątkową okazję specjalną pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP.

Na koniec dnia pełnego miłych wrażeń cała społeczność Karskiego zgromadziła się w kościele na mszy inaugurującej początek zajęć. Poświęcenia szkolnych przyborów i plecaków oraz specjalnego błogosławieństwa udzielił ksiądz Krzysztof Paluch.

„Z nadzieją i pozytywną energią rozpoczynamy ten rok szkolny. Po ubiegłorocznych trudach związanych z koronawirusem oczekujemy pomyślnego okresu dla Szkoły im. Jana Karskiego i polonijnej oświaty” – powiedział na zakończenie Marek Adamczyk, dyrektor szkoły.

Życzenia udanego, pełnego piątek i szóstek roku przekazała uczniom Anna Chmiel, prezes Zarządu szkoły.

Wszystkim polonijnym placówkom, których w rejonie Chicago jest prawie pięćdziesiąt, życzymy pomyślności i wytrwałości w pokonywaniu wszelkich trudności, oby następne miesiące okazały się wyjątkowo dobre dla polskiej oświaty w Ameryce.

Klikając na linki poniżej znajdą Państwo inne materiały, które stworzyliśmy, by promować polonijną oświatę:

https://polonia.tvp.pl/55495332/usa-polskie-szkoly-przygotowuja-sie-do-powrotu-uczniow

https://www.facebook.com/Polonia24/videos/525340888732236

Marek Adamczyk

Więcej artykułów:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *