Spotkanie Wigilijne w Polskiej Szkole im. Adama Mickiewicza w Chicago

utworzone przez | sty 3, 2020 | Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Podczas ostatnich sobotnich zajęć przed Świętami Bożego Narodzenia w Polskiej Szkole im. Adama Mickiewicza w Chicago zasiadamy do wspólnego wigilijnego stołu.  Kultywujemy tę piękną tradycję od początku istnienia naszej szkoły.  Również i tego roku, dwudziestego pierwszego grudnia, uczniowie wraz z rodzinami, absolwenci, dyrekcja, zarząd i nauczyciele naszej szkoły zebrali się na wspólne łamanie się opłatkiem, kolędowanie i poczęstunek.  

Prezentacja tradycji bożonarodzeniowych przygotowana przez starszych uczniów, wprowadziła wszystkich zebranych w uroczysty świąteczny nastrój.  Uczniowie młodszych klas wcielili się w role tradycyjnych postaci w szopce betlejemskiej: Józefa, Maryi, trzech króli, aniołów, pastuszka, oraz przedstawicieli różnych części Polski ubranych w stroje regionalne.  Część artystyczna spotkania obfitowała również we wzruszające występy wokalno-instrumentalne starszych uczniów, którzy zaśpiewali i zagrali kolędy i pieśni bożonarodzeniowe.  Wspólne kolędowanie zakończyło część artystyczną szkolnej wigilii.

Uczniowie Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza wspólnie kolędują przy betlejemskim żłóbku.

W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością wyjątkowi goście: pan Frank Spula, Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego oraz proboszcz Parafii pw. Świętej Faustyny, ks. Tadeusz Dzieszko.  Prezes Spula z nieukrywanym podziwem dziękował uczniom naszej szkoły za kultywowanie polskich zwyczajów świątecznych i czerpanie z nich autentycznej dumy.  Podkreślił również, że on sam reprezentuje kolejne już pokolenie Polaków w Stanach Zjednoczonych i tym bardziej cieszy go i wzrusza, iż nasi uczniowie z ogromnym entuzjazmem dzielą się swą wiedzą dotyczącą rodzimej kultury i tradycji narodowych.

Ksiądz Dzieszko swoim wystąpieniem wprowadził nas w duchowy wymiar Świąt Bożego Narodzenia oraz pobłogosławił wszystkich zebranych. Nasi goście złożyli następnie świąteczne życzenia pracownikom szkoły, uczniom i ich rodzinom oraz serdeczne gratulacje wszystkim zaangażowanym w przygotowanie szkolnego programu artystycznego.  Nie zabrakło również wzruszających wspomnień związanych z przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia.  

Po wspólnych pamiątkowych zdjęciach, wszyscy zebrani zostali poproszeni do wigilijnego stołu suto zastawionego przysmakami przygotowanymi przez rodziców uczniów naszej szkoły.  Poczęstunek odbywał się w prawdziwie świątecznej, radosnej i rodzinnej atmosferze, jak to zawsze ma miejsce w naszej szkole.

W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany moment, na który wszyscy – starsi i młodsi – czekali z utęsknieniem: wizyta świętego Mikołaja!  Obdarzył on wszystkich prezentami od rad klasowych rodziców, zarządu szkoły oraz firmy Lowell Foods.

Wesołych Świąt Narodzenia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2020!

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku.
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku.
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

Alina Panek

Więcej artykułów:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *