Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Szkole Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta

utworzone przez | lis 5, 2020 | Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

 

Witaj, Hello!

Z przyjemnością dzielę się z Państwem informacją o obchodach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w naszej szkole.

Święto to obchodzimy w środowisku polonijnym już po raz szósty. Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzony jest w każdy trzeci weekend października. W tym roku przypadł na 17- 18 października, a pomysłodawcą Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest Fundacja Dobra Polska Szkoła Nowy Jork. Organizacji patronuje Fundacja Edukacji Polonijnej w Krakowie.

Jest to znakomita okazja, żeby podkreślić, jak bardzo jesteśmy dumni z naszej dwujęzyczności.

Świętując Dzień Dwujęzyczności, świętujemy dzień polskiego języka oraz podkreślamy, że jesteśmy dumni ze swego pochodzenia i pielęgnujemy nie tylko polska mowę, ale również kulturę i tradycję .

Nasi uczniowie malowali symbole narodowe, plakaty dwujęzyczności, recytowali dwujęzyczne teksty, a także tłumaczyli polskie i angielskie wyrazy i śpiewali w dwóch językach.

Dwujęzyczność jest ogromną zaletą, to atut zarówno dla dziecka najmłodszego, jak też dla nastolatka czy dorosłego. Ważną rolę w tym procesie dwujęzyczności odgrywają polonijne szkoły polskie, które przy współpracy z rodzicami dają olbrzymie możliwości kształtowania twórczego myślenia, lepszej koncentracji, większej pewności siebie. 

O dwujęzyczność należy zadbać w okresie wczesnego dzieciństwa. Często o osobach, które uczą się dwóch języków jednocześnie mówi się, że są “naturalnie dwujęzyczni”. Dbajmy i popierajmy naukę języka polskiego, polskiej historii, tradycji i kultury.

Autor: Irena Woźniak

Więcej artykułów:

0 komentarzy