Święto polonijnych maturzystów

utworzone przez | maj 30, 2022 | Aktualności | 0 komentarzy

Na ten dzień setki uczniów polskich szkół sobotnich czekało dwanaście lat.  I wreszcie nadszedł ten jeden, jedyny, niepowtarzalny, tak długo oczekiwany dzień, honorujący wysiłek młodzieży, ich rodziców i nauczycieli.  Dzień, w którym pożegnali polską szkołę uroczystą mszą graduacyjną.  Dnia 22 maja ponad pięciuset maturzystów z 37 polskich szkół sobotnich działających w obrębie metropolii chicagowskiej zapełniło wraz z rodzicami i wychowawcami jedną z najpiękniejszych polskich świątyń w Chicago – bazylikę św. Jacka, aby wspólnie podziękować Bogu za szczególny dar łaski zdania egzaminu dojrzałości.

            Tegoroczna ceremonia graduacyjna organizowana przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce była niezwykle uroczysta i wielce dostojna. Prowadziła ją dyrektor Polskiej Szkoły im. Księdza Prałata Cholewińskiego – organizatora tegorocznego Balu Maturalnego, Kinga Kościelniak. Kroczący orszak maturzystów ubranych w białe togi, z biało-czerwonymi wstążeczkami na piersiach z pocztami sztandarowymi na czele i szkolnymi delegacjami napawał zgromadzonych radością, dumą i wzruszeniem. Dla samych absolwentów było to ogromne i niepowtarzalne przeżycie.                 

            Mszę św. w intencji maturzystów, ich rodziców i nauczycieli koncelebrowali: kapelan Zrzeszenia Nauczycieli Polskich o. Marek Janowski oraz proboszcz parafii św. Jacka ks. Stanisław Jankowski. Uczestniczyli w niej równieżhonorowi goście: konsul Przeczpospolitej Polskiej Agata Grochowska, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polsich w Ameryce Ewa Koch, wiceprezes Kongresu Oświaty Polonijnej Anna Dunajewski oraz wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois Tadeusz Młynek. W homilii skierowanej do maturzystów o. Marek Janowski podziękował im za ich wysiłek i wytrwałość w zdobywaniu wiedzy. Podkreślił niezwykłą siłę chrześcijańskiej miłości w życiu każdego człowieka, która jest w stanie pokonać wszelkie życiowe trudności. Zaapelował także do młodzieży, aby żyła wartościami, które daje Ewangelia oraz by zmieniała oblicze świata, kierując się wartościami chrześcijańskimi.

Pięknym i niezwykle wzruszającym fragmentem Mszy św. była procesja darów mszalnych. Wśród nich polonijni maturzyści nieśli także błogosławieństwo papieskie oraz dyplomy Zrzeszenia Nauczycieli Polskich i Konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej.  Po zakończonej Mszy św. był czas na przemówienia, gratulacje i wręczanie  pamiątkowych dyplomów.

W imieniu graduującej młodzieży głos zabrała uczennica szkoły Księdza Prałata Cholewińskiego, Maja Nawrocka, która podziękowała nauczycielom, rodzicom za trud włożony w wychowanie i wszelką pomoc, dzięki której ukończenie polskiej szkoły na emigracji i zdanie matury było możliwe. Obecna na uroczystości konsul RP Agata Grochowska podkreśliła rolę matury jako symbolicznego kroku w dorosłość i wyraziła przekonanie, że wiedza i umiejętności obecnych maturzystów zaowocują w przyszłości, że będą godnie reprezentować Polonię. Natomiast prezes ZNP Ewa Koch podziękowała polonijnym szkołom za trud nauczania języka polskiego, historii i geografi Polski na obczyźnie. Pogratulowała bohaterom uroczystości sukcesu, jakim jest ukończenie polskiej szkoły z dala od Polski. Prezes Koch wyraziła przekonanie, że wiedza i umiejętności nabyte w polonijnej szkole pomogą w dorosłym życiu dokonywać mądrych wyborów.

Ostatnim punktem uroczystości było rozdanie dyplomów. Wręczali je delegacjom poszczególnych szkół konsul RP Dorota Szonert i prezes ZNP Ewa Koch oraz wiceprezeski Urszula Gawlik i Anetta Wesołowski.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować tę przepiękną i niepowtarzalną uroczystość oraz czuwali nad jej sprawnym przebiegiem.  Dziękujemy bohaterom tej uroczystości – maturzystom polskich szkół sobotnich i ich rodzicom za kultywowanie polskich narodowych tradycji oraz pielęgnowanie polskiej mowy. Dziękujemy nauczycielom i wychowawcom za trud, poświęcenie i serce włożone w przekazywanie wiedzy i wychowywanie przyszłych liderów Polonii oraz uczniom z Akademii PASO za oprawę muzyczną uroczystości.

Anna Siek

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce

 

 

Więcej artykułów:

0 komentarzy