„W krainie piernika”… z Kopernikiem w tle

utworzone przez | mar 12, 2020 | Wydarzenia szkolne | 0 komentarzy

Tegoroczne obchody Dnia Patrona Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Niles miały szczególny charakter – zbiegły się z obchodami nowego święta państwowego proklamowanego w Polsce – Dnia Nauki Polskiej, które od tego roku będzie obchodzone w dniu urodzin wielkiego astronoma, 19 lutego. Dlatego  zaszczytem dla nas była obecność pana konsula RP Piotra Semeniuka oraz innych szacownych gości: Tadeusza Młynka, prezesa Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Anny Mścisz, kierownika oddziału PSFCU w Mount Prospect, współzałożycieli i Członków Honorowych Szkoły – Cecylii i Józefa TatkowskichHaliny i Zbigniewa Brzostowskich oraz Marii Gwiżdż, członków poprzednich zarządów szkoły, którzy uświetnili naszą uroczystość.

W części oficjalnej wręczono nagrody i słodkie upominki od naszego sponsora,  firmy Lowell, laureatom szkolnych konkursów. Najciekawsze plakaty o tematyce  “Piernik, a co to takiego?” wśród uczniów klas IV-VI przygotowali:

I miejsce – Augustyn Drożdż, kl. IV A

II miejsce – Eva Wanat, kl. VI B

III miejsce – Jakub Babala, kl. IV A

Wyróżnienia – Kuba Syrek kl.V A, Victoria Kożuch kl.VI A, Paulina Milly kl. IV A, Nicole Krystowczyk kl. VI B, Karina Dzierżanowska kl. VI A.

Nagrodę specjalną poza konkursem otrzymała Nina Dzierżanowska z kl. IV B.

 

W grupie klas VII-VIII tematem plakatów był “Toruń – miasto Kopernika i piernika” i tu najlepsi okazali się:

I miejsce – Olivia Osika, kl. VII A

II miejsce – Julia Lepkowska, kl. VII A

III miejsce – Izabella Czarnik, kl. VIII

Wyróżnienia – Nicholas Majcher kl. VIII, Izabella Sobieraj kl. VII A, Kamil Witkowski kl. VII A.

Nagroda specjalna poza konkursem przypadła Sebastianowi Dzierżanowskiemu z  kl. VIII.

Po krótkiej przerwie, w drugiej części spotkania uczniowie klas I i II liceum pod kierunkiem pani Marzanny Zapał i Ewy Mielczarek w zabawny sposób zaprezentowali w języku angielskim jedną z wersji legendy o toruńskich piernikach. Wszyscy zgromadzeni z zainteresowaniem i uśmiechem na ustach śledzili losy czeladnika piekarskiego Bogumiła i jego przepysznych wypieków, które samemu królowi przypadły do gustu, a i nasi kopernikowscy goście mogli ich skosztować. Aktorom podziękowano gromkimi brawami. Przed przejściem do następnego punktu obchodów dyrektor szkoły Bernarda Redlińska obdarowała  nauczycieli torbami pełnymi pierników – sławnych toruńskich katarzynek, które później zostały rozdane uczniom w klasach. Goście otrzymali podziękowania i dyplomy oraz później -specjalnie sygnowane kopernikowskie pierniki – wypiek pani Aleksandry Ziemlo.

W trzeciej części uroczystości w dwóch odrębnych salach zaczęła się prawdziwa frajda – uczniowie klas IV-VI dekorowali upieczone przez mamusie pierniki, zaś klas VII-VIII zajęli się wypiekiem swoich własnych pod czujnym okiem pani Aleksandry. Młodzież w czapkach kucharskich uwijała się jak prawdziwi czeladnicy piekarscy mistrza Bartłomieja. Wśród nich, nie kryjąc radości, z entuzjazmem pracowali nasi zacni goście. Tymczasem w klasach uczniowie klas młodszych dekorowali papierowe ciasteczka i poznawali naszego patrona Mikołaja Kopernika.

Dzięki wysiłkowi nauczycieli i rodziców tegoroczny Dzień Patrona uczniowie zapamiętają na długo. Dziękujemy sponsorom Konsulatowi RP w Chicago, firmie Lowell International Foods oraz Polish Slavic Federal Credit Union za wsparcie naszego wydarzenia. Dziękujemy Gościom, którzy opuszczając nas zostawili ślad swego pobytu w szkolnej Księdze Gości.

Autor: Bernarda Redlińska

Więcej artykułów:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *